Czujniki temperatury – gdzie warto je stosować?

Czujniki temperatury – gdzie warto je stosować?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Czujnik temperatury to podstawowy element urządzenia elektronicznego. Prawidłowy odczyt sprawia, że układ scalony może pracować nie tylko bezpiecznie, ale też z pełną sprawnością. Najważniejsze jest, aby czujnik dobrać odpowiednio do konkretnego zadania. W jakich obszarach zatem znajduje zastosowanie? Okazuje się, że wykorzystywany jest w wielu dziedzinach przemysłu i nie tylko.

Urządzenia elektroniczne i pozostały sprzęt

Sensory zintegrowane stosowane są przede wszystkim wewnątrz urządzeń elektronicznych. Zabezpieczają je przed przegrzaniem i nieodwracalnym uszkodzeniem. Jednym z ich producentów jest Johnson Control.

Ponadto znajdują się w zbiornikach, gdzie umożliwiają kontrolę procesów przemysłowych w trudnych warunkach, np. destylacja ropy naftowej czy wytwarzanie artykułów spożywczych. Natomiast diody półprzewodnikowe pozwalają na pomiar temperatury, znajdują się np. w układach scalonych ASIC. Mają kompaktową budowę i są stosunkowo tanie. W lotnictwie i motoryzacji znajdują zastosowanie głównie termopary.

Czujniki termoelektryczne mierzą temperaturę w szerokim zakresie  od -270°C do nawet +1800°C. Instalowane są we wnętrzu silnika. Z kolei w tych elektrycznych stosowane są czujniki termorezystancyjne, które służą do sygnalizowania przekroczenia określonej temperatury. Dzięki temu można skutecznie zabezpieczyć układ przed nadmiernym natężeniem prądu. Pracują one w wysokim zakresie od 150 do 800°C, jednak największą dokładność osiągają w widełkach od 100 do 500°C.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*