Czujnik temperatury to podstawowy element urządzenia elektronicznego. Prawidłowy odczyt sprawia, że układ scalony może pracować nie tylko bezpiecznie, ale też z pełną sprawnością. Najważniejsze jest, aby czujnik dobrać odpowiednio do konkretnego zadania. W jakich obszarach zatem znajduje zastosowanie? Okazuje się, że wykorzystywany jest w wielu dziedzinach przemysłu i nie tylko.
Sensory zintegrowane stosowane są przede wszystkim wewnątrz urządzeń elektronicznych. Zabezpieczają je przed przegrzaniem i nieodwracalnym uszkodzeniem. Jednym z ich producentów jest Johnson Control.
Ponadto znajdują się w zbiornikach, gdzie umożliwiają kontrolę procesów przemysłowych w trudnych warunkach, np. destylacja ropy naftowej czy wytwarzanie artykułów spożywczych. Natomiast diody półprzewodnikowe pozwalają na pomiar temperatury, znajdują się np. w układach scalonych ASIC. Mają kompaktową budowę i są stosunkowo tanie. W lotnictwie i motoryzacji znajdują zastosowanie głównie termopary.
Czujniki termoelektryczne mierzą temperaturę w szerokim zakresie od -270°C do nawet +1800°C. Instalowane są we wnętrzu silnika. Z kolei w tych elektrycznych stosowane są czujniki termorezystancyjne, które służą do sygnalizowania przekroczenia określonej temperatury. Dzięki temu można skutecznie zabezpieczyć układ przed nadmiernym natężeniem prądu. Pracują one w wysokim zakresie od 150 do 800°C, jednak największą dokładność osiągają w widełkach od 100 do 500°C.