close
Gorące wiadomości

Kuchnie świata cechuje ogromna różnorodność. Związana jest ona z klimatem,...więcej Współczesny rynek odzieżowy i tekstylny charakteryzuje duża konkurencja. Jes...więcej Śnieżnobiałe i piękne zęby to marzenie niejednej osoby, jednak samo szczotk...więcej Kocioł kondensacyjny – nowoczesne rozwiązanie grzewcze Kocioł kondensac...więcej Kultura hip-hop na przestrzeni ostatnich lat rozwinęła się w zastraszającym ...więcej

W jaki sposób dokonuje się obróbki cieplnej metali?

Metal dowolnego typu to materiał wykorzystywany powszechnie do produkcji różnorodnych części i detali, które następnie są używane do wznoszenia konstrukcji i budowy mechanizmów. Zanim jednak powstaną z niego konkretne przedmioty, musi on zostać poddany procesowi obróbki, który może być realizowany na wiele sposobów. Jednym z jego rodzajów jest obróbka cieplna metali. Jej celem jest nadanie materiałowi określonych właściwości i cech zewnętrznych. Jak przeprowadzana jest taka obróbka?

Obróbka cieplna metali – jak się odbywa?

Sposób przeprowadzania obróbki cieplnej zależy przede wszystkim od jej odmiany. Powszechnie znanych jest kilka metod obróbki cieplnej. Ta zwykła opiera się na operacjach wyżarzania, hartowania i odpuszczania, a także przesycania i starzenia. Pierwsza z nich polega na nagrzaniu metalu, a następnie jego ostudzeniu. Hartowanie i odpuszczanie to zabiegi mające zmienić strukturę wewnętrzną metalu, tak aby stał się bardziej wytrzymały. Dokonują tego firmy takie jak https://hartomed.pl/, stosujące hartowanie indukcyjne, które jest bardziej efektywne, a poza tym pozwala na nagrzewanie konkretnych, pojedynczych elementów, w związku z czym nie jest konieczne nagrzewanie całego kawałka metalu. Jeżeli chodzi ostatnie z wymienionych operacji, to dzięki nim metal zyskuje m.in. odporność na korozję. Wszystkie z wymienionych metod mogą być stosowane samodzielnie w zależności od potrzeb lub stanowić etapy całego procesu. Zazwyczaj obróbki dokonuje się przeprowadzając wszystkie z nich, a czasami wymagana jest dodatkowo obróbka cieplno-plastyczna, która polega na nadaniu odpowiedniego kształtu i formy.

Brak Komentarzy

Zostaw odpowiedź

Opublikuj komentarz
Podpis
Adres e-mail

1 + 1 =

Story Page