System GS1 – czym jest i jak wykorzystuje się go w logistyce?

System GS1 – czym jest i jak wykorzystuje się go w logistyce?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

GS1 to międzynarodowy system rozwiązań i standardów biznesowych stosowanych w handlu i transporcie. Został stworzony przez międzynarodową organizację o tej samej nazwie w celu ujednolicenia zasad dotyczących przeprowadzania operacji logistycznych. Dzięki uzgodnieniu przez państwa członkowskie wspólnych wytycznych znacznie ułatwiono procesy zachodzące w łańcuchach dostaw wielu branż. Najpowszechniej znanym elementem tego systemu są kody kreskowe. 

Kody EAN/UPC

Najpopularniejszym nośnikiem danych w systemie są właśnie kody EAN/UPC, czyli znane wszystkim z życia codziennego kody kreskowe. Jeśli kiedykolwiek zastanawialiśmy się nad tym, jak to się dzieje, że kody produktów nigdy się nie powtarzają, to odpowiedzią jest właśnie system GS1. Za pośrednictwem organizacji GS1 Polska, znanej do 2005 roku jako „Centrum kodów kreskowych” każdy przedsiębiorca może zamówić oznaczenia dla wprowadzanych na rynek produktów. Organizacja generuje je na podstawie złożonego wniosku, upewniając się przy tym, że identyczny ciąg znaków nie jest już w obiegu. Jednostka ta wydaje także, obowiązkowe dla większości sprzedawców, numery GTIN i GLN. 

Inne kody i etykiety logistyczne GS1 

System GS1 to także inne, bardziej zaawansowane kodowanie danych, pozwalające na zawarcie większej ilości niezbędnych dla biznesu i transportu informacji. Przykładowo GS1-DataBar pozwala zakodować na podobnej przestrzeni dodatkowo masę towaru, numery seryjne, oznaczenie partii, datę ważności i wiele więcej. Na stronach takich jak https://www.4labels.pl/blog/etykieta-logistyczna-gs1-co-to-jest.html można dowiedzieć się też więcej na temat etykiet logistycznych, które służą do zrozumiałego w skali całego świata znakowania poszczególnych jednostek (np. palet).    

Taka standaryzacja znacznie ułatwia funkcjonowanie nie tylko produkcji i sprzedaży detalicznej, ale również magazynów i zachodzącego w nich obrotu towarowego. Współczesne, zinformatyzowane zarządzanie gospodarką magazynową przedsiębiorstw nie byłoby możliwe bez rozwiązań systemu GS1. Bez tych globalnych zasad, znacznie utrudniony byłby także import i eksport.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*