Zawory hydrauliczne to elementy, które występują we wszystkich układach hydraulicznych. Ich głównym zadaniem jest sterowanie kierunkiem przepływu, kierowanie ruchem odbiorników oraz regulacja parametrów. Niektóre z nich mają na celu zabezpieczać całe układy w momencie wystąpienia niepożądanych sytuacji. Konkretne zadania i role, jakie spełniają zawory zależą od ich rodzaju oraz zastosowania.
Pierwszym rodzajem zaworów są te, które sterują kierunkiem przepływu, czyli tzw. kierunkowe. W zależności od tego, jak bardzo złożony jest układ mogą mieć formę trójdrogową, czterodorgową itp. Ich głównym zadaniem jest rozprowadzanie cieczy roboczej do odpowiednich gałęzi układu hydraulicznego. Jest to bardzo istotna rola, ponieważ jego działanie zależy od sterowania przepływem cieczy, która wykonuje całą pracę. Do tej grupy zaworów zalicza się przede wszystkim rozdzielacze hydrauliczne, zawory odcinające oraz zwrotne.
Drugą grupę stanowią te, które kierują ciśnieniem w całym układzie hydraulicznym. Mają one na celu ograniczyć ciśnienie maksymalne i zapobiegać uszkodzeniu podzespołów. Do najważniejszych ciśnieniowych zaworów hydraulicznych zalicza się zawory bezpieczeństwa. Chronią one przed nagłym i niekontrolowanym wzrostem ciśnienia. Są to najczęściej zawory przelewowe, które zabezpieczają instalacje wodne, parowe oraz sprężonego powietrza. Bardzo często stosuje się je także w węzłach cieplnych. Zawory redukcyjne odpowiadają przede wszystkim za ustalenie odpowiedniej wartości ciśnienia cieczy.
Ostatnią grupę stanowią zawory sterujące natężeniem przepływu. Stosuje się je do regulacji wartości strumienia oleju hydraulicznego lub innej cieczy roboczej. Wśród nich wyróżnia się przede wszystkim zawory dławiące, regulatory przepływu oraz dzielniki strumienia. Są to najczęściej wykorzystywane zawory, ale w przemyśle jest ich znacznie więcej. To dzięki nim wszelkie układy hydrauliczne mogą działać w sposób poprawny, wydajny, a przede wszystkim bezpieczny. Wiele z nich można dostać na http://www.gtm-pv.pl.