Jak przebiega proces realizacji audytu energetycznego?

Jak przebiega proces realizacji audytu energetycznego?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Audyt energetyczny to skomplikowana procedura przeprowadzana w celu ustalenia ilości energii zużywanej w danym budynku. Efektem jest opracowanie takich rozwiązań, które wpływają bezpośrednio na znaczne zmniejszenie kosztów ogrzewania. Co istotne, fachowa ekspertyza może być wykonana zarówno kompleksowo, jak i obejmować wyłącznie konkretne elementy badanego obiektu.

Bez dokładnej weryfikacji parametrów ani rusz

Pierwszym etapem audytu energetycznego jest zawsze dogłębna analiza aktualnego stanu budynku – koniecznie z uwzględnieniem sprawności całego systemu grzewczego, poziomu zużycia ciepła w sezonie jesienno-zimowym oraz stanu technicznego elementów konstrukcyjnych, urządzeń i instalacji. Na tej podstawie określane są bowiem powody zbyt dużego zużycia energii.

Kolejny istotny krok polega na zweryfikowaniu przyjętych parametrów, czyli ustaleniu ich zgodności z rzeczywistością i obowiązującymi normami. Wykonuje się tutaj dosyć często badania termowizyjne, odkrywkowe oraz pomiarowe, a także sporządza kompleksowy bilans zysków i strat, harmonogram działań, czy precyzyjny kosztorys.

Audyty energetyczne opierają się ponadto na wskazaniu najlepszych możliwych rozwiązań, które mają na celu wyraźne ograniczenie eksploatacji  obiektu, a tym samym zwiększenie efektywności termicznej. Owe usprawnienia mogą obejmować m.in.: uszczelnienie ścian i podłóg, zmodernizowanie wentylacji, wdrożenie automatycznej regulacji ogrzewania, wymianę kotła na nowszy model, zamontowanie zaworów termostatycznych, czy nawet przeszkolenie pracowników odpowiedzialnych za konserwację (w przedsiębiorstwie).

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*