Słońce to niemal niewyczerpalne źródło energii. Kolektory słoneczne zakładane na dachach domów pozwalają na absorpcję słonecznej energii cieplnej i wykorzystywanie jest do ogrzewania wody do celów bytowych. Szacuje się, że baterie słoneczne w Poznaniu, czyli miejscowości w centrum kraju o średnim nasłonecznieniu, pozwalają na zaspokojenie w blisko siedemdziesięciu procentach zapotrzebowania przeciętnego gospodarstwa domowego na energię cieplną potrzebną do ogrzania wody.
W związku z tym, że kolektory słoneczne to urządzenia niezwykle proste w budowie, charakteryzują się łatwością montażu i bezawaryjnością. Działają praktycznie bezobsługowo i wyróżniają się niskimi kosztami użytkowania. Jedyne koszty, jakie ponosi ich użytkownik, dotyczą wykorzystania energii elektrycznej niezbędnej do działania pompki obiegowej oraz wymiany czynnika znajdującego się wewnątrz kolektorów, której należy dokonywać raz na kilka lat.
W ostatnim czasie dużą popularnością wśród Polaków cieszą się panele fotowoltaiczne, czyli urządzenia przetwarzające energię słoneczną w elektryczność. W związku z tym, że montaż fotowoltaiki jest dosyć kosztowny, wiele osób zastanawia się nad opłacalnością tego rodzaju inwestycji. Opłacalność paneli fotowoltaicznych uzależniona jest przede wszystkim od rodzaju zastosowanych urządzeń.
Nowoczesne ogniwa pozwalają na pozyskiwanie energii nawet w pochmurne dni, a także zimą. Niewątpliwą zaletą tego rodzaju instalacji jest możliwość magazynowania w sieci nadwyżki energii elektrycznej wytworzonej latem i wykorzystanie jej jesienią i zimą. Dzięki temu można znacząco obniżyć rachunki za prąd. Warto również pamiętać, że korzystanie z fotowoltaiki jest całkowicie bezpieczne zarówno dla gospodarstw domowych, jak i środowiska naturalnego.