Jak utrzymać czystość w łazience?

Jak utrzymać czystość w łazience?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 6 min. aby przeczytać ten wpis

Łazienka to takie miejsce w domu, gdzie zachowanie czystości jest niezwykle ważna. Jest to pewnego rodzaju wyzwanie, ponieważ w łazience może rozwijać się dużo szkodliwych dla naszego zdrowia drobnoustrojów. Chcąc utrzymać czystość i higienę walczymy z zaciekami, osadzającym się kamieniem, plamami od kosmetyków, osadami z mydła, kurzem czy nieprzyjemnymi zapachami. Jeśli łazienka jest połączona z toaletą, tym bardziej może być środowiskiem rozwoju chorobotwórczych zarazków i siedliskiem bakterii. Bez wątpienia, troska o higienę w łazience jest sporym wyzwaniem. Jak temu zaradzić?

Wanna i brodzik

Sprzątanie łazienki można rozpocząć od czyszczenia umywalki, brodzika i/lub wanny. W tym celu warto użyć żelów dezynfekujących lub mleczka. Należy jednocześnie pamiętać, aby do czyszczenia kabiny prysznicowej nie używać mleczka, gdyż jest to preparat ścierający, który może porysować ścianki. Do mycia kabiny stosujemy specjalnie przeznaczone do tego środki. Dobrze jest także wyrobić w sobie nawyk płukania wanny i brodzika po kąpieli oraz wycierania ich do sucha. W ten sposób zapobiegamy rozwojowi grzybów i bakterii. Myjąc wanny i brodziki, pamiętajmy, że bakterie i grzyby chętnie gromadzą się w okolicach zamocowań, przy uszczelkach, wszędzie gdzie jest wilgotno i ciepło. Należy więc zwrócić na te miejsca szczególną uwagę.

Muszla klozetowa

Chcąc utrzymać czystość i higienę w łazience trzeba szczególnie zająć się stanem muszli klozetowej. Często zdarza się, że czyścimy tylko jej wnętrze. Tymczasem trzeba zwrócić uwagę także na zewnętrzne części, na których osadza się kurz oraz gromadzą się szkodliwe mikroorganizmy. Zewnętrzną stronę myjemy łagodnym mleczkiem i wycieramy ręcznikiem papierowym. Do czyszczenia muszli używamy specjalnego detergentu zawierający substancje dezynfekujące, który po zastosowaniu pozostawiamy na jakiś czas, a następnie przechodzimy do czyszczenia przy użyciu szczotki. Po skończeniu tej czynności szczotkę należy zdezynfekować. Aby muszla klozetowa w naszej łazience była higieniczna należy na co dzień stosować kostki do WC, które działają za każdym razem, kiedy naciskamy przycisk spłuczki. Stosując je na bieżąco, zapobiegamy namnażaniu się bakterii i wirusów, grzybów oraz pleśni. Oczywiście nie zwalnia nas to z regularnego czyszczenia toalety. Tę czynność powinniśmy wykonywać przynajmniej 2 razy w tygodniu.

Płytki i fugi

Ważnym etapem sprzątania łazienki jest czyszczenie płytek i fug. Wykonujemy tę czynność minimum raz w miesiącu. Płytki myjemy wodą z detergentem, używając gąbki. Większego wysiłku może wymagać czyszczenie fug. Nie należy tego pomijać, gdyż w takich zakamarkach często może osadzać się pleśń i inne drobnoustroje. Dostępne są preparaty są przeznaczone do pielęgnacji fugi. Możemy także skorzystać z domowych sposobów. Do mycia płytek sprawdzi się np. woda z dodatkiem szarego mydła i sody oczyszczonej, a do mycia fug sok z cytryny. Na rynku dostępne są również impregnaty do fug, które zapobiegają wnikaniu brudu i powstawaniu odbarwień. Od czasu do czasu warto także użyć specjalny płyn do usuwania pleśni. Stosując go, zwracajmy szczególną uwagę na rogi, w których najbardziej gromadzi się wilgoć i zabrudzenia.

Meble łazienkowe

Zachowując czystość w łazience należy także zatroszczyć się o meble oraz grzejniki. Gromadzi się tam kurz oraz i bakterie. Mebli łazienkowych nie czyścimy na mokro. Używamy delikatnych ściereczek, lekko wilgotnych, lub ręczników papierowych, aby nie uszkodzić ich powierzchni. Najlepiej stosować środki antyseptyczne i nabłyszczające, które zapewnią długotrwałą zewnętrzną ochronę meblom. Można także specyfik to czyszczenia przygotować samodzielnie, domowym sposobem – wystarczy woda i odrobinę octu lub soku z cytryny. Do pozbycia się uporczywych plam, np. z kosmetyków może posłużyć soda oczyszczona. Pamiętajmy o posprzątaniu także wewnętrznej części mebli. Półki na kosmetyki oraz środki używane w łazience należy dokładnie odkurzyć, aby pozbyć się kurzu i włosów. Dbajmy o to, aby wewnątrz nie tworzyła się wilgoć. Systematycznego odkurzania potrzebuje także grzejnik.

Przybory łazienkowe i kosmetyczne

Aby w łazience panowała higiena czyszczenia wymagają również używane przez nas przybory, zwłaszcza szczoteczki do zębów, mydelniczki, dozowniki, grzebienie i inne. Szczoteczki do zębów przechowujmy w suchym i bezpiecznym miejscu w szafce. W powietrzu w łazience znajdują się szkodliwe drobnoustroje, które osiadając na szczoteczkę, później wprowadzamy do organizmu. Ponadto, szczoteczki wymieniamy przynajmniej raz na trzy miesiące. Regularnie czyścimy i odkażamy także inne przybory, z których korzystamy codziennie. Zużyte przybory i kosmetyki oraz odzież przeznaczoną do prania wkładamy odpowiednio do kosza na śmieci oraz kosza na bieliznę, najlepiej do takich, które posiadają zamknięcie. Kosze na bieżąco opróżniamy, nie doprowadzając do powstania nieprzyjemnych zapachów. Należy także pamiętać o regularnej wymianie ręczników, najlepiej przynajmniej raz w tygodniu, oraz ich osuszaniu po kąpieli. Należy rozwiesić je w przewiewnym i ciepłym miejscu w pobliżu kaloryfera. Zapobiegamy w ten sposób wilgoci, zagrzybieniom i nieprzyjemnemu, stęchłemu zapachowi.

Wentylacja

Aby utrzymać czystość w łazience musimy także pamiętać, że największymi wrogami higieny są wilgoć i brak odpowiedniej wentylacji. Łazienka to pomieszczenie, gdzie zużywamy bardzo dużo wody, stąd należy zadbać właściwe odprowadzanie wilgoci i świeżego dopływ powietrza. Nie zatykajmy kratek wentylacyjnych, a po kąpieli czy prysznicu uchylajmy okno. Powinniśmy też pamiętać, aby wycierać do sucha mokrą, umytą podłogę. Można też kupić pochłaniacz wilgoci i ustawić go w łazience. Tylko wtedy unikniemy szkodliwego dla zdrowia zagrzybienia. Od czasu do czasu stosujmy także preparaty udrażniające do rur, które usuwają nagromadzone zanieczyszczenia oraz włosy, a także nieprzyjemny zapach, jaki może wydobywać się z umywalki lub brodzika. Pamiętajmy także, aby po skończonym sprzątaniu i dezynfekcji łazienki, porządnie ją wywietrzyć.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*