Jak działa kocioł kondensacyjny?

Jak działa kocioł kondensacyjny?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Kocioł kondensacyjny – nowoczesne rozwiązanie grzewcze

Kocioł kondensacyjny, jak również jego tradycyjny odpowiednik, to urządzenia, które służą do ogrzewania budynku oraz wody. Oba urządzenia służą do ocieplania wody zasilającej instalację ogrzewania domu do wysokiej temperatury, na przykład 80°C. Jednak wybierając z tych dwóch maszyn, warto zainwestować w kocioł kondensacyjny. Jest on wiele bardziej opłacalny oraz efektywniejszy, jeśli chodzi o użytkowanie. Wynika to z zastosowania nowoczesnej technologii, polegającej na kondensacji zawartej w spalinach pary wodnej.

Jak działa kocioł kondensacyjny ?

W tradycyjnym kotle jako produkt uboczny, wytwarzane są gorące spaliny (dym), które są po prostu uwalniane do otoczenia. W związku z tym, ta dodatkowa energia cieplna jest tracona. Jak działa kocioł kondensacyjny? Przede wszystkim, dzięki specjalnemu mechanizmowi, następuje w jego części kondensacja (skroplenie pary wodnej), która jest częścią spalin. Na skutek tego procesu, uzyskana zostaje dodatkowa energia. Wędruje ona do instalacji C.O.. W wyniku odzyskanej dodatkowej porcji energii ciepła, pochodzącej ze skraplania, kotły kondensacyjne charakteryzują się o wiele wyższą sprawnością w stosunku do ich konwencjonalnych odpowiedników. Dzięki temu, użytkownik może zaoszczędzić koszty nawet do 25%. Wysoka trwałość mechanizmu jest zagwarantowana przede wszystkim dzięki zastosowaniu specjalnego wymiennika. Jest on stworzony ze specjalnego stopu aluminiowo-krzemowego z dodatkiem magnezu. Charakteryzuje się odpornością na korozję.

Opisując, jak działa kocioł kondensacyjny, warto również wspomnieć o jego budowie, a w szczególności o jego zamkniętej komorze spalania. Dzięki temu kocioł może pobierać powietrze jedynie z zewnątrz budynku, na przykład przez rurę wdechową. Podczas ogrzewania domu gazem ziemnym, nie trzeba zapewniać wentylacji nawiewnej pomieszczenia kotłowni. To jest ważne na przykład w takich sytuacjach, kiedy kocioł znajduje się w łazience. Innym pozytywnym skutkiem zamkniętej komory jest to, że spaliny nie dostają się do pomieszczenia.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*